23 Nisan da ek ders ücreti ödenir mi?

  • 18.04.2017 12:00
  • 1826 Okuma
  • 6 Yorum

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında okullar tatil olduğundan ek ders ödemesinin yapılıp yapılmayacağı sorusu akıllara gelmektedir.


Ek ders saatleriyle ilgili kararda yer alan maddelere göre milli bayramlar nedeniyle okulların tatil olduğu günlerde öğretmenler ve yöneticiler; üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Bu maddelerden hareketle 23 Nisan tatilllerinde ek ders ödemesi yapılmaktadır. Ancak bu yıl olduğu gibi milli bayramların cumartesi ve pazar gününe denk geldiği günler, resmi tatil olduğundan yukarıdaki maddelerde yer alan hususlar hafta içi günlerini kapsadığı değerlendirildiğinden hafta sonuna denk gelen milli bayramlarda herhangi bir ek ders ödemesi yapılmamaktadır.

Dolayısıyla 23 Nisan 2017 Pazar günü okullardaki Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili ek ders ücreti ödemesi yapılmayacaktır. Bu konuda bir düzenleme yapılmak suretiyle öğretmen ve idarecilerden elinde olmayan tatillerden dolayı ek ders ücretlerinin kesilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bakanlık tarafından ilgili ek ders kararlarında kelime veya cümle düzeyinde yapılacak düzenlemelerle bu karmaşıklık ortadan kaldırılması öğretmenlerimiz ve idarecilerimizin yararına olacaktır.

Kaynak